Akademia

Rocznik 1979, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS, sekretarz sądowy, animator kultury współpracujący od 2001 r. z Lubelskim Stowarzyszeniem Fantastyki "Cytadelą Syriusza". Organizator Lubelskich Spotkań z Komiksem (2009-2019), Falkonu (2008-2014), Polconu (2017). Od 2012 r. redaktor naczelny portalu Paradoks, z którym współpracuje od 2006 r. Udzielał się na łamach Wrót Wyobraźni (2004-2008), Magazynu KZ (2005-2018), Gildii (2010-2013), Biblionetki (2014). Zagorzały kinofil i kociarz.
Marcin Andrys

Marcin Andrys

dziennikarz
Jakub Babczyński – rysownik komiksowy. Autor serii „Wyspa Szyszek” w ramach której powstał „Pasażer” do scenariusza Tomasza Kontnego oraz „Byli z Nami od Zawsze” do scenariusza Piotra Szulca. Twórca ilustracji do komiksów „Olimpia z Gdańska”, „Miasto z Widokiem”, „Ballada o Eulalii” i innych. Wykładowca Komiksu na Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz WSB w Gdańsku. Współtwórca projektu miejskiego: Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie: Komiksowy Przewodnik po Dolnym Mieście.
Jakub Babczyński

Jakub Babczyński

twórca komiksów, rysownik
Filip Bąk

Filip Bąk

PSK, twórca
Marcin Bałczewski

Marcin Bałczewski

Wojciech Birek

Wojciech Birek

PSK, Contur, badacz
Joanna Birek

Joanna Birek

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
Łukasz Bogacz

Łukasz Bogacz

laureat, twórca, podróżnik
Ukończył studia kulturoznawcze (japonistyka ze specjalizacją językoznawczą) oraz zarządzanie (kierunek Informatyka i Ekonometria). Od kilkunastu lat prowadzi Hanami, firmę, która powstała, aby wspierać polsko-japońską wymianę ekonomiczną i kulturową, obecnie jednak jej działalność jest o wiele szersza. Oprócz licznych aktywności (doradztwo, szkolenia, tłumaczenia), to również wydawnictwo, skupiające się na komiksach (głównie tytuły japońskie dla dojrzałego odbiorcy) i kulturze kulinarnej. Przetłumaczył z języka japońskiego na polski kilkadziesiąt tomów komiksów, w tym największe dzieła takich twórców jak Jirō Taniguchi czy Urasawa Naoki. Zajmuje się również pracą naukową. Jest współautorem między innymi: “Powieści graficzne. Leksykon” “1001 Comics You Must Read Before You Die” Organizator wielu imprez związanych z komiksem (m.in. Bałtycki Festiwal Komiksu).
Radosław Bolałek

Radosław Bolałek

PSK, wydawca, badacz, tłumacz, organizator
Daniel Chmielewski [1983], scenarzysta i rysownik komiksów oraz autor książek dla dzieci. Twórca autobiograficznych esejów („Zapętlenie”, „Zostawiając powidok wibrującej czerni”), komiksów naukowych („Topografia uwagi” — scenariusz: Zuzanna Kłyszejko) i dydaktycznych („Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży” — scenariusz: Katarzyna Szaulińska), adaptacji literatury (krótkie komiksy „Bramy raju” na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego i „Aptekara” na podstawie rozdziału z „Lubiewa” Michała Witkowskiego). W 2018 roku ukazała się jego pełnometrażowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata” pt. „Ja, Nina Szubur”, a w 2023 adaptacja „Antygony” Sofoklesa wyjdzie w ramach międzynarodowego projektu instytutów teatralnych w Polsce, Słowenii i Słowacji. „Podgląd” z jego scenariuszem i rysunkami Marcina Podolca został wydany we Francji pod tytułem „Voyeurs”. We współpracy z ilustratorem Maciejem Łazowskim wydał książkę dla przedszkolaków „Burze kuchenne i bestie bezsenne”, a z malarką Magdą Rucińską „Miasto Złotej”, która znalazła się na pokonkursowej liście bis Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Od wielu lat prowadzi stałe zajęcia, cykle i pojedyncze warsztaty z narracji komiksowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie całego kraju.
Daniel Chmielewski

Daniel Chmielewski

laureat, twórca
Łukasz Chmielewski

Łukasz Chmielewski

dziennikarz, krytyk, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, autor książki "Z każdej strony. Rozmowy o polskim komiksie"
Małgorzata Chudziak

Małgorzata Chudziak

blogerka, publicystka, organizatorka
Ewa Ciałowicz

Ewa Ciałowicz

Socjolog i miłośnik komiksów wychowany na opowieściach obrazkowych ze „Świata Młodych”. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (studia magisterskie i doktorskie). Laureat Nagrody im. Jana Lutyńskiego za najlepszą pracę magisterską napisaną w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego (2002) oraz głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską organizowanym pod patronatem Prezydenta RP (2011). Dwukrotnie zdobył Nagrodę im. dra Tomasza Marciniaka przyznawaną za najlepsze publikacje poświęcone komiksowi (2017, 2018). "Autor książek: Pamięć zbiorowa w dyskursie publicznym. Analiza polskiej debaty na temat wypędzeń Niemców po drugiej wojnie światowej" (Wydawnictwo Sedno, 2012) oraz "Moje komiksy. Vol 1. Od Tajfuna do Supermana" (Wydawnictwo Kurc, 2019). Publikuje w magazynach internetowych poświęconych kulturze popularnej („Esensja”, „KZ”, „Paradoks”).
Paweł Ciołkiewicz

Paweł Ciołkiewicz

badacz, publicysta
Miłośnik komiksów od ponad trzech dekad. Od kliku lat w Radio Ostrowiec prowadzę audycje "Gramy Niezależnie", gdzie alternatywa gitarowa miesza się ze światem komiksu i nie tylko. O komiksach pisze na Instagramie @perspektywa.komiksowa
Artur Ćmikiewicz

Artur Ćmikiewicz

Gramy Niezależnie / Perspektywa komiksowa
Bartosz Czartoryski

Bartosz Czartoryski

dziennikarz, tłumacz
Krytyk filmowy i komiksowy "Polityki", współpracownik serwisu Culture.pl. Wcześniej publikował m.in. w "Ślizgu", "Dzienniku" oraz "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Jakub Demiańczuk

Jakub Demiańczuk

dziennikarz
Aleksander Denkiewicz

Aleksander Denkiewicz

dziennikarz
Krytyk komiksowy "Nowej Fantastyki", współpracownik Badloopus.pl i Booklips.pl. Wcześniej publikował m.in. w "Playboyu", "Czachopiśmie", "Smash!", "Bicepsie", "Ziniolu".
Paweł Deptuch

Paweł Deptuch

publicysta, krytyk, redaktor
Szymon Firlej

Szymon Firlej

Fan i maniak
Jacek Frąś

Jacek Frąś

laureat, twórca
Adam Gawęda

Adam Gawęda

dziennikarz
Krzysztof Gawronkiewicz

Krzysztof Gawronkiewicz

laureat, twórca
Jacek Gdaniec

Jacek Gdaniec

wydawca, redaktor
Maciej Gierszewski

Maciej Gierszewski

dziennikarz
Scenarzysta komiksów (m.in. seria "Postapo" - rys. K. Małecki, dylogia "Gilles McCabe" - rys. B. Okrasa, "Rodzinna tradycja" i "Centrum wszechświata" - rys. G. Pawlak, "Kwaziu" - rys. P. Nowacki), prowadzi profil na FB: "Współczesny polski komiks" https://www.facebook.com/polskiekomiksy/ , współprowadzi niezależne wydawnictwo Celuloza, przygotowuje książkę o współczesnym polskim komiksie. FB: https://www.facebook.com/DANIELGIZICKISCENARZYSTA/
Daniel Gizicki

Daniel Gizicki

Scenarzysta, wydawca, redaktor, game designer
Bartek Henryk Glaza

Bartek Henryk Glaza

laureat, twórca
Na komiksach zna się tyle o ile ale uwielbia ludzi zakręconych na ich punkcie. Współtworzył Czytelnię Nova, oraz kilka komiksowych imprez takich jak: Dzień Darmowego Komiksu, Comics Wars, Dzień Batmana, 24 Hour Comics Day. Pomysłodawca Obwoźnej Czytelni Komiksów.
Aleksander Gniot

Aleksander Gniot

BU, organizator
Jan Godwod

Jan Godwod

PSK
Czytam sobie komiksy i czasem też coś piszę - znajdziesz mnie w Zeszytach Komiksowych i Czasie Kultury.
Dominika Gracz-Moskwa

Dominika Gracz-Moskwa

Zastępczyni redaktora naczelnego Zeszytów Komiksowych
Wychowany na Thorgalach, Spider-Man i X-Men. Przez moment mieszkał na Osiedlu Swoboda. Teraz, od kilku lat - inaczej, doroślej - smakuje popkulturę, zawsze mając zostawione sporo czasu na #dymki_i_kadry
Piotr Grochowski

Piotr Grochowski

Pasjonat, recenzent, redaktor naczelny inicjatywy Gniazdo Szeptunów
Wanda Hagedorn

Wanda Hagedorn

laureat, twórca
Szymon Holcman

Szymon Holcman

PSK, wydawca
Wojciech Jama – kolekcjoner sztuki komiksu, kurator, działacz kultury. Pomysłodawca i współtwórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, powstałego w oparciu o własne zbiory, podarowane na rzecz miasta (2008 r.) . Aktualnie prowadzi działalność informacyjno-popularyzatorską, lobbując na rzecz utworzenia w Polsce Muzeum Komiksu, również w oparciu o własne zbiory. Organizator między innymi takich wystaw jak: „Zabawki z dymkiem” – Muzeum Zabawek w Karpaczu (2016 r.) „Teraz Komiks! Comics Now!” – Muzeum Narodowe w Krakowie – (2018 r.) „Teraz Komiks! Comics Now!” - Société Historique et Littéraire Polonaise/ Bibliothèque Polonaise de Paris (2019 r.) (Salon SOBD - Toute la Bande dessinée au cœur de Paris) W lipcu 2010 roku uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Laureat nagród im Papcia Chmiela „Doktorat humoris causa” za zasługi dla polskiego komiksu (2018 r.) i nagrody im Janusza Christy „Złoty Puchar” za szczególne osiągnięcia na polu popularyzacji komiksu (2019 r.)
Wojciech Jama

Wojciech Jama

Kolekcjoner
Agnieszka Jamroszczak

Agnieszka Jamroszczak

organizatorka
Jestem pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczę głównie komiksy: z portugalskiego, hiszpańskiego i angielskiego. „Dziennikarzyłem” komiksowo w serwisie Poltergeist, na blogu pRzYpAdKiEm oraz w Kwartalniku Kultury Komiksowej Ziniol, a teraz pisuję czasami recenzje dla Zeszytów Komiksowych. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego (od 2009), zwycięzcą pierwszej edycji nagrody im. dr. Tomasza Marciniaka (za tekst naukowy o komiksie), pomysłodawcą i organizatorem paneli translatologicznych podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa (kontynuowanych ostatnio w innej formie przez innych ludzi). Przygotowuję książkę o teorii i praktyce przekładu komiksu i staram się mówić o komiksie na większości konferencji naukowych, w których biorę udział. Niedawno bardzo zaprzyjaźniłem się z pewnym psem ze schroniska, którego uwielbiam tak samo jak horrory, piłkę nożną, rower i snowboard. No i komiksy.
Jakub Jankowski

Jakub Jankowski

PSK, badacz, organizator, tłumacz
Grzegorz Janusz

Grzegorz Janusz

laureat, twórca
Maciej Jasiński

Maciej Jasiński

twórca
Jeden z założycieli i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego (2009- ). Redaktor serwisu AlejaKomiksu.com (2009- ). Jeden z trójki redaktorów oficyny ATY (2010- ). Przypadkowy scenarzysta krótkich form komiksowych. Kolekcjoner i miłośnik komiksów (1985- ). Psychofan i znawca współczesnego komiksu polskiego.
Jacek Jastrzębski

Jacek Jastrzębski

PSK, organizator
Leszek Kaczanowski

Leszek Kaczanowski

wydawca
Damian Kaja

Damian Kaja

Zeszyty Komiksowe, badacz
Karol Kalinowski

Karol Kalinowski

laureat, twórca
Marcin Kaliński

Marcin Kaliński

wydawca
Katarzyna Kamieniarz

Katarzyna Kamieniarz

wydawca
Członek Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Autor poświęconego komiksom bloga kamienzserca.pl
Marcin Kamiński

Marcin Kamiński

Czytelnik, entuzjasta, od czasu do czasu krytyk
www.joannakarpowicz.pl
Joanna Karpowicz

Joanna Karpowicz

twórca
Piotr Kasiński (ur. 1972), absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz (debiut w 1989 na łamach „Świata Młodych”), redaktor i publicysta (obecnie regularnie pisuje o komiksie do miesięcznika „Kalejdoskop”). Scenarzysta komiksowy (do jego scenariuszy rysowali m.in. Robert Trojanowski, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Piorunowski i Paweł Kwiatkowski). Od 2016 pracuje jako specjalista w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź, od 1998 organizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - obecnie jego dyrektor artystyczny. Za działalność komiksową uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Współautor (z Robertem Trojanowskim) m.in. książek "Zrób sobie komiks" oraz serii "Pik & Robi". Fot. Katarzyna Świętochowska. www.piotrkasinski.pl
Piotr Kasiński

Piotr Kasiński

organizator, scenarzysta, publicysta
Czytelniczka i kolekcjonerka komiksów. Aktywnie zaangażowana w badanie historii i promocję komiksu kobiecego. Od lat prowadzi stronę Comix Grrrlz.
Sylwia Kaźmierczak

Sylwia Kaźmierczak

dziennikarka
Kaja Klimek

Kaja Klimek

Krytyczka filmowa i popkulturalna
Szymon Kloska

Szymon Kloska

dziennikarz
Białostoczanin. Kłopotowski z Wyborczej i Mamoń z WAK w jednym.
Andrzej Kłopotowski

Andrzej Kłopotowski

dziennikarz
Zuzanna Kochańska

Zuzanna Kochańska

PSK
Berenika Kołomycka

Berenika Kołomycka

laureat, twórca
Historyk komiksu i filmu animowanego. Nauczyciel akademicki, autor artykułów z zakresu literaturoznawstwa i cartoon studies. Recenzent komiksowy. Członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, organizator Krakowskiego Festiwalu Komiksu i Salonu Komiksu w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Członek Rady Programowej Fundacji Muzeum Komiksu.
Rafał Kołsut

Rafał Kołsut

organizator, badacz
Karol Konwerski

Karol Konwerski

twórca
Ur. i zamieszkały Krakowie. Redaktor, miłośnik i kolekcjoner komiksów. Znany krakowski budowlaniec. Z wykształcenia technik instalator, marketingowiec i manager. Narciarz, pasjonat kina, komiksu i podróży, założyciel elitarnego bractwa Dark Friday, wieloletni prezes Krakowskiego Klubu Komiksu, redaktor naczelny i DTPowiec magazynu komiksowego „KKK”, pomysłodawca „KKK 25 Antologia. Krewni i znajomi KKKrólika” oraz „KKK 26 Antologia. Skazani na KKKomiks”. W swoim czasie działacz i animator środowiska komiksowego, organizator licznych krakowskich imprez komiksowych (Krakowskie Dni Komiksu, Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi, Blok Komiksowy 2000, Krakowskie Kino Komiksowe), organizator i fundator plebiscytów nagród „K”, sporadycznie scenarzysta komiksowy oraz publicysta. Obecnie na komiksowej emeryturze. Wiecznie zajęty i zalatany. Od lat bije rekord Guinnesa w niespaniu, mimo że tego nie cierpi. Szczęśliwy mąż i ojciec dwóch synów.
Jan Korczyński

Jan Korczyński

KKK, redaktor, miłośnik, kolekcjoner
Prowadzę kanał na YouTube o nazwie Sylwek :)
Sylwester Kotrys

Sylwester Kotrys

Youtuber, komiksomaniak, interlokutor
Kamila Król

Kamila Król

Anna Krztoń

Anna Krztoń

laureatka, twórczyni
Bartłomiej Kuczyński

Bartłomiej Kuczyński

PSK
Bartosz Kurc

Bartosz Kurc

wydawca
Kajetan Kusina

Kajetan Kusina

dziennikarz
Jakub Kwidziński

Jakub Kwidziński

wydawca
Czołem! Razem z Karolem Żaczkiem prowadzę wydawnictwo Planeta Komiksów. Komiksy czytam, wącham, kompulsywnie kupuję i pochłaniam, tłumaczę je, redaguję, koordynuję ich produkcję, czasem przygotowuję do nich scenariusze.
Maria Lengren

Maria Lengren

wydawca
Tomasz Leśniak

Tomasz Leśniak

twórca
Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy, doktor nauk humanistycznych. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Redaktor naczelny Wydawnictwa Granda. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Prowadzi cykl rozmów z pisarzami z Pomorza Zachodniego pt. „Pan od książek”.
Krzysztof Lichtblau

Krzysztof Lichtblau

Zeszyty Komiksowe, organizator
Jerzy Łanuszewski

Jerzy Łanuszewski

wydawca
Maciej Łazowski

Maciej Łazowski

laureat, twórca
Kurator sztuki. Marszand i popularyzator komiksu. Dyrektor Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Twórca cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Członek Gildii Komiksu. Współtwórca założeń ekspozycji w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi. Redaktor naczelny pisma Qriozum (l. 90. XX w.). Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. W 2012 r. mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru. Promotor ufundowania naukowej Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka. Autor spisu zaginionych prac komiksowych. Honorowy członek Asocjacji Komiksu w Toruniu. Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (2015 r.). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Autor popularyzującej komiks w Polsce strony komiksisatyra.pl
Wojciech Łowicki

Wojciech Łowicki

organizator
Arkadiusz Łuba

Arkadiusz Łuba

dziennikarz, krytyk, badacz, tłumacz
Marcin Łuczak

Marcin Łuczak

PSK, moderator, popularyzator komiksów
Piotr Machłajewski

Piotr Machłajewski

organizator
Paweł Mączewski

Paweł Mączewski

dziennikarz
Marcin Martyniuk

Marcin Martyniuk

Jan Mazur

Jan Mazur

PSK, twórca
Łukasz Mazur

Łukasz Mazur

laureat, twórca, wydawca
Rafał Mikołajczyk

Rafał Mikołajczyk

Miłośnik oraz prelegent promujący popkulturę (w szczególności komiks oraz postać Batmana) na konwentach i wydarzeniach od 2011 roku. Wielokrotny organizator Bloku Komiksowego Festiwalu Fantastyki Pyrkon (2014-2015, 2017-2022). Redaktor najstarszego polskiego serwisu internetowego o Mrocznym Rycerzu „BatCave” (batcave.com.pl), gdzie współprowadzi również podcast „Z Groty Nietoperza”. Od 2014 roku prowadzący najdłużej emitowanej audycji radiowej w Polsce o komiksach „Prosto z Kadru”, twórca kanału YouTube „KomiksoLog” oraz współprowadzący podcastu „Koziołki z Komiksowa”. W wolnych chwilach zajmuje się muzyką w pojedynkę lub w grupie Two Games Joined, śpiewaniem i graniem piosenek z kreskówek w projekcie „Najlepsze piosenki z kreskówek na żywo” oraz odkopywaniem z zaległych, nieprzeczytanych zeszytów komiksowych.
Wojciech Nelec

Wojciech Nelec

Rocznik 1979. Zajmuje się tworzeniem ilustracji i komiksów od 2003 roku. Rysownik komiksowych przygód Detektywa Misia Zbysia, żółwika Tudo, Gagaty i Ser Ardiana oraz wielu, wielu innych barwnych postaci. Laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Dawniej redaktor naczelny magazynu „Karton”, dziś członek kolektywu artystycznego Pokembry i szef autorskiego fanzinu „Klops”. Ilustruje komiksy, czasopisma dziecięce, podręczniki szkolne i książki dla młodych czytelników. Słucha rapu i wychowuje dwójkę szkrabów. Mieszka w Warszawie.
Piotr Nowacki

Piotr Nowacki

twórca komiksów, ilustrator
Jarek Obważanek

Jarek Obważanek

projektant + liternik + drukarz
Unka Odya

Unka Odya

O komiksach piszę, o tu kolorowezeszyty.blogspot.com
Kuba Oleksak

Kuba Oleksak

dziennikarz
Krzysztof Ostrowski

Krzysztof Ostrowski

wydawca, twórca
Scenarzysta i rysownik komiksów, uprawia również grafikę i malarstwo. W latach 90. związany z niezależną sceną hardcore / punk. Autor i wydawca komiksowego fanzina "Prosiacek", współtwórca wielu ówczesnych zinów muzycznych i artystycznych. Projektant okładek płyt i książek. Autor kilkakrotnie wznawianych komiksów: historii śląskiego człowieka-szczura "Ratboy'a" oraz apokaliptycznej "Ósmej czary". Powieść graficzna "Będziesz smażyć się w piekle" została wyróżniona potrójną Nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego 2016 (najlepszy rysownik, najlepszy scenarzysta i najlepszy polski komiks) oraz nagrodą 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi dla najlepszego polskiego albumu komiksowego. W 2021 roku nagrodę tę zdobył także album "Oszołomiające bajki urłałckie". Laureat nagrody specjalnej za całokształt twórczości na polu komiksu niezależnego na Festiwalu Komiksu Niezależnego Złote Kurczaki 2016. Jego prace doceniło Centrum Analiz Strategicznych przy Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości kwalifikując je jako przykłady uprzedzeń wobec chrześcijan.
Krzysztof Owedyk

Krzysztof Owedyk

Twórca, laureat, prosiak.
Maciej Pałka

Maciej Pałka

twórca
Tomasz Pastuszka

Tomasz Pastuszka

PSK, twórca
Redaktor Polskiego Radia od lat kilkunastu, fan narracji graficznej od lat kilkudziesięciu.
Przemysław Pawełek

Przemysław Pawełek

Dziennikarz, recenzent, fascynat
Rocznik wolności 1989. Od dziecka obcujący ze sztuką komiksową. Wraz z najbliższą rodziną prowadzi wydawnictwo Taurus Media oraz najstarszą w Polsce księgarnie komiksową Centrum Komiksu. Kiedy nie czyta komiksów to zapewne ogląda piłkę nożną lub gra w gry planszowe.
Jakub Pietrasik

Jakub Pietrasik

PSK, wydawca, Centrum Komiksu
Marcin Podolec

Marcin Podolec

laureat, twórca
Marcin Poniatowski

Marcin Poniatowski

PSK
Ur. 1984. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W 2019 roku obronił pracę doktorską pod tytułem „Prawdziwe życie w komiksowych kadrach. O komiksach dokumentu osobistego”. Dziennikarz i krytyk. Były redaktor naczelny zina „Komikz” i serwisów internetowych komiksomania.pl i ksiazki.wp.pl. Scenarzysta. Współautor powieści graficznej „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” (rys. Maciej Pałka). Autor scenariusza do gry wideo „Radio Commander”. Współtwórca podcastów o grach wideo „Nieczyste zagrywki” i „Niezatapialni”.
Tomasz Pstrągowski

Tomasz Pstrągowski

badacz, dziennikarz, scenarzysta
Bartłomiej Rabij

Bartłomiej Rabij

wydawca
Adam Radoń

Adam Radoń

Contur, organizator
Jakub Rebelka

Jakub Rebelka

twórca
Bart. The Fabulous Art of Bazgrolle scenariusz, rysunki 2023 Joma & Rudy. Z zada pradziada scenariusz, rysunki 2023 Zaklęcie Boga Pytona. Psychoza wieku średniego scenariusz, rysunki 2023 Cemęt Zin #05 scenariusz, rysunki 2022 Joma & Rudy: Ospermiona trumna scenariusz, rysunki 2022 Komiksy kuśkowe scenariusz, rysunki 2022 Joma & Rudy: Winter Special scenariusz, rysunki 2022 Joma & Rudy: Fiutek do kożucha scenariusz, rysunki 2021 Koany Jomy scenariusz, rysunki 2021 HooyBoy - In the chapel of Kutach scenariusz, rysunki 2021 Integracja scenariusz, rysunki 2021 B.P.R.D The Devil You Know - Ragna Rok scenariusz, rysunki 2020 Kto szepcze w ciemności ilustracja 2020 Inność scenariusz, rysunki 2019 Not Safe For Wank #01 scenariusz, rysunki 2019 Ojciec Rene: Ostatnie Kruszenie rysunki 2019 The Unworthy Pope okładka 2019 Mater Dolorosa Ora Pro Anus scenariusz, rysunki 2019 Poniżej Krytyki! scenariusz, rysunki 2019 Komiks szczeciński scenariusz, rysunki 2018 Czas Hardcore'u! #03 scenariusz, rysunki 2018 Ojciec Rene: Ostatnie Kruszenie rysunki 2018 Bresslau. Triangle rysunki 2016 CHDiKK scenariusz, rysunki 2016 Hebrajczyk scenariusz, rysunki 2016 Kapitan Mineta: OmniPUSS ilustracja 2015 Breslau Kaputt / Abentouer Zeit mit Finn und Jake teil III rysunki 2015 Breslau Savage / Abenteuer Zeit mit Finn und Jake rysunki, okładka 2015 Straight Outta Breslau / Abentouer Zeit mit Finn und Jake: Das Hochzeit! rysunki, okładka 2015 Breslau Savage / Abenteuer Zeit mit Finn und Jake rysunki, okładka 2015 Gdy cuchnące wstaje słońce... scenariusz, rysunki 2014 Qrczango Bizarro World #2 scenariusz, rysunki 2014 Qrczango Bizarro World #2 scenariusz, rysunki 2014 Zaklęcie Boga Pytona scenariusz, rysunki 2014 Bart #1 scenariusz, rysunki 2013 Mózgu pranie (i w dupę jebanie!) scenariusz, rysunki, okładka 2013 GIANT Special Summer Edition scenariusz, rysunki 2013 B MAG #3 scenariusz, rysunki 2013 Statek namiętności #1 ilustracja 2013 1 zine #5: Walka scenariusz, rysunki 2013 Czas Hardcore'u! #02 scenariusz, rysunki 2013 Czas Hardcore'u! #01 scenariusz, rysunki 2013 Hujboj: Can You Fil It? scenariusz, rysunki, okładka 2012 Biceps #04 rysunki 2012 Joma: Zbyt wiele pyt scenariusz, rysunki 2012 GTP #8 scenariusz, rysunki 2011 Biceps #03 scenariusz, rysunki 2011 Co gryzie pytę Kleksa scenariusz, rysunki, okładka 2011 Zsyp – najbrzydszy zin z Polski scenariusz, rysunki 2011 Chuj, dupa, kurwa, cipa scenariusz, rysunki 2011 Sny o potędze scenariusz, rysunki 2011 Zinek Sku...ysynek #1 scenariusz, rysunki 2011 Biceps #02 scenariusz, rysunki 2011 GTP #7 scenariusz, rysunki 2011 Zapach spermy z japy scenariusz, rysunki, okładka 2011 Rozwolnienie jaźni scenariusz, rysunki, okładka 2011 GTP #6 scenariusz, rysunki 2011 Moja żona jest strasznie Paschalska scenariusz, rysunki 2011 Napletek nieboszczyka scenariusz, rysunki 2010 Analna wiosna scenariusz, rysunki 2010 GTP #5 scenariusz, rysunki 2010 Pryszcze na cipie i inne historie scenariusz, rysunki 2010 Wątroba pojeba scenariusz, rysunki 2010 Wniebowzięta przez wielbłąda scenariusz, rysunki 2010 Sperma Poncyla i inne historie scenariusz, rysunki 2010 Joma: Krew & Sperma scenariusz, rysunki 2010 GTP #4 scenariusz, rysunki 2010 Sucker kontra Potwór!!! scenariusz, rysunki 2010 Sucker & Friends - Kiedy miłość błaga o litość scenariusz, rysunki 2010 Jingle Balls scenariusz, rysunki 2010 Rogal: Wydupczona Czarodziejka scenariusz, rysunki 2009 To nie są scenki z życia Stenki! scenariusz, rysunki 2009 Hardkorporacja #4 scenariusz, rysunki 2009 Rogal: Wydupczona Czarodziejka scenariusz, rysunki 2009 Sucker& Friends - galeria postaci scenariusz, rysunki 2009 The Chocolate Age Of Grotesque scenariusz, rysunki 2009 Hujboy: spedalona trumna i inne opowieści scenariusz, rysunki 2009 Lewy: Anioł-Chuj! scenariusz, rysunki 2009 Sucker: Dildo of destiny # 2 scenariusz, rysunki 2009 Sucker: Dildo of destiny # 1 scenariusz, rysunki 2009 Po prostu Lewy! scenariusz, rysunki 2009 Sucker vs Green Gay scenariusz, rysunki 2009 Zmierzch Markusa Anusa scenariusz, rysunki 2009
Ojciec Rene

Ojciec Rene

laureat, twórca
W roku 2008 dołączyłam do organizacji przy MFKiG w Łodzi. Dzięki emefce przyszły chęci do kręcenia się przy Komiksowej Warszawie, a później PSK. Ciągle gdzieś jestem. Lubię jeździć do Angouleme na urlop. Mam znajomości, potrafię załatwić wszystko, od handlu na bazarze, po świnie i zagraniczne kontakty. Robię Internety, seks edukację i robię w kulturze. Umiem w organizacje. Kocham wszystkich.
Dominika Repetto Czapska

Dominika Repetto Czapska

PSK, MFKiG, Komiksowa Warszawa
Maria Rostocka

Maria Rostocka

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski

Fundacja Kreska im. Janusza Christy, organizator
Adam Rusek

Adam Rusek

badacz
Marcin Rustecki

Marcin Rustecki

twórca
Scenarzysta i rysownik komiksowy, ilustrator, twórca żarów rysunkowych, wydawca zinów, czasem też składa i łamie. Autor i współautor kilkunastu albumów, w tym „Sylwetek i cieni”, dyptyku „KOT”, „88/89” „Maczużnika”, „Warszawy”. Członek grupy Maszin; współtwórca fanpage’a „Naprawdę Nieśmieszne Rysunki”. Publikował m.in. w „The Guardian”, „Le Monde”. Główny specjalista d.s. wystaw i komiksu w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Michał Rzecznik

Michał Rzecznik

laureat, twórca
Działalność Tomasza Samojlika skupia się na dwóch głównych nurtach. Za dnia jest on naukowcem, doktorem nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocą zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić). Tomasz Samojlik jest też ilustratorem (ilustrował m.in. książki Wojciecha Mikołuszki) oraz autorem scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pełnometrażowej animacji „Ryjówka przeznaczenia” (produkcja: EGoFILM, Warszawa). Ma na swoim koncie również adaptację komiksu „Ryjówka przeznaczenia” do formatu audio (słuchowisko przygotowane i wydane przez studio Sound Tropez w 2015 roku).
Tomasz Samojlik

Tomasz Samojlik

Samojlik z Puszczy Białowieskiej
Kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się badaniami komunikatów wizualnych, w szczególności komiksów i innych ikonotekstów. Autorka tekstów poświęconych komiksowi, publikowała m.in. w „Zeszytach Komiksowych” oraz monografiach naukowych. Organizuje spotkania Śląskiej Akademii Komiksu w Katowicach.
Matylda Sęk-Iwanek

Matylda Sęk-Iwanek

badaczka, organizatorka
www.rycerzjanek.pl
Robert Sienicki

Robert Sienicki

twórca
Michał Siromski

Michał Siromski

organizator, badacz
Rafał Skarżycki

Rafał Skarżycki

twórca
Wydawca komiksów. Założyciel wydawnictwa Kultura Gniewu. Laureat Nagrody Humoris Causa im. Papcia Chmiela.
Jarek Składanek

Jarek Składanek

Kultura Gniewu
Marek Skotarski

Marek Skotarski

Contur
Paweł Skowera

Paweł Skowera

PSK
www.mateuszskutnik.com
Mateusz Skutnik

Mateusz Skutnik

Mateusz Skutnik
Scenarzysta, rysownik, reżyser.
Michał Śledziński

Michał Śledziński

laureat, twórca
Michał Słomka

Michał Słomka

wydawca
Beata Sosnowska

Beata Sosnowska

twórczyni
Wojciech Stefaniec (ur. 1980) - grafik, plakacista, autor okładek do książek i albumów muzycznych, rysownik i scenarzysta komiksowy.
Wojciech Stefaniec

Wojciech Stefaniec

http://ws-stefaniec.blogspot.com
Jacek Świdzinski

Jacek Świdzinski

laureat, twórca
Agnieszka Świętek

Agnieszka Świętek

laureatka, twórczyni
Dominik Szcześniak

Dominik Szcześniak

dziennikarz, twórca, zakładnik komiksu
Mateusz Szlachtycz

Mateusz Szlachtycz

dziennikarz
Rafał Szłapa

Rafał Szłapa

twórca
Marceli Szpak

Marceli Szpak

tłumacz
Bartosz Sztybor

Bartosz Sztybor

laureat, twórca
Jerzy Szyłak, prof. dr hab. Zatrudniony w Instytucie Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Książki Obrazkowej afiliowanej na Wydziale Filologicznym UG. Filolog, filmoznawca i kulturoznawca. Jest autorem szeregu książek, z których większość poświęcona jest teorii i historii komiksu. Do jego najważniejszych publikacji należą: Komiks: świat przerysowany (1998), Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku (1999), Poetyka komiksu: warstwa ikoniczna i językowa (2000), Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001). Wszedł w skład, w większości składającego się z jego współpracowników i uczniów, zespołu, który opracował opublikowane w 2015 roku kompendium wiedzy o powieściach graficznych, zawierające omówienie utworów tworzących kanon tej odmiany komiksów (Powieści graficzne. Leksykon pod red. Sebastiana Jakuba Konefała). Nadal coś tam pisze.
Jerzy Szyłak

Jerzy Szyłak

Komiksoznawca, filmoznawca i kulturoznawca. Przez pewien czas udzielał się jako scenarzysta komiksowy. Przez krótką chwilę także rysował. Na szczęście, przestał.
Paweł Timofiejuk

Paweł Timofiejuk

PSK, wydawca, organizator
Założyciel (wspólnie z Łukaszem Zandeckim) i redaktor prowadzący Magazynu Komiksów AQQ, twórca wydawnictwa Zin Zin Press i marki komiksynazamowienie.pl. Wydawca takich komiksów jak ,,Achtung Zelig! Druga wojna", ,,Westerplatte. Załoga śmierci", ,,Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", współautor ,,Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego", ,,100 na 100", ,,Dziś Powstanie", ,,Fala wolności". Tworzy komiksy na zamówienie innych wydawców i dużych instytucji (NCK, NBP, Muzeum Wojska w Białymstoku, WCEO, WiMBP w Gdańsku). Koncentruje się na komiksie historycznym.
Witold Tkaczyk

Witold Tkaczyk

wydawca, twórca, publicysta, organizator, juror
Jakub Topor

Jakub Topor

PSK, twórca
Mateusz Trąbiński

Mateusz Trąbiński

PSK, wydawca, kolekcjoner totalny, współorganizator Komiksowej Warszawy oraz Złotych Kurczaków
Kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, organizator Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, redaktor naczelny "Zeszytów Komiksowych", członek Zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej, autor książki "Komiks na świecie i w Polsce" oraz redaktor kilku innych, m.in. "Komiks i jego konteksty" (z Izoldą Kiec, Poznań 2014) i "Komiks. Wokół warstwy wizualnej" (z Justyną Czają, Poznań 2016).
Michał Traczyk

Michał Traczyk

badacz i organizator
Przemysław Truściński

Przemysław Truściński

twórca
Marek Turek

Marek Turek

twórca
Piszę sobie tu i ówdzie o komiksach i nie mam pojęcia, co tu robię.
Krzysztof Tymczyński

Krzysztof Tymczyński

Bloger i miłośnik
Członek Zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, organizującego Krakowski Festiwal Komiksu i Salon Komiks przy Targach Książki w Krakowie. Członek Zarządu Fundacji Muzeum Komiksu. W 2018 r. kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Artur Wabik

Artur Wabik

Organizator, kurator, badacz
Agata Wawryniuk

Agata Wawryniuk

laureatka, twórczyni
Wojciech Wawszczyk

Wojciech Wawszczyk

laureat, twórca
Jakub Wiejacki

Jakub Wiejacki

Contur
Filip Fil Wiśniowski

Filip Fil Wiśniowski

Bazgrolle
Katarzyna Witerscheim

Katarzyna Witerscheim

twórczyni
Jakub Wołosowski

Jakub Wołosowski

dziennikarz
Jarek z "Lubię komiksy"

Jarek z "Lubię komiksy"

PSK, Stowarzyszenie Komiksowa Liga, Prowadzący stronę lubiekomiksy.pl, yutuber, miłośnik komiksów.
Taka jedna, co pasjami czyta komiksy i nie tylko. Za bardzo nie wie co tu robi, ale za to usilnie stara się popularyzować komiksy za pomocą YouTuba. Bardziej znana jako Marca Z.
Marcjanna Zacharczuk

Marcjanna Zacharczuk

Pasjonatka i maniaczka.
Tomasz Żaglewski

Tomasz Żaglewski

badacz
Robert Zaręba

Robert Zaręba

wydawca
Przemysław Zawrotny

Przemysław Zawrotny

badacz i krytyk